Generator Bohaterów

Jeśli wymyślicie pożądny pomysł na opowiadanie, to jest szansa na to, że do niego pasuje tylko specyficzny tym bohatera/postaci. Weźmy na przykłąd moją książkę „Druga Szansa”. Główna bohaterka, Elizabeth Collins jest młodą dziewczyną po mrożących krew w żyłach przejściach. Dlatego gdy ją stworzyłam, wiedziałam, że będzie ona musiała postąpować, myśleć czy mówić w specjalny sposób. Trzymała się z daleka od ludzi, przez strach, że ktoś ją znów skrzywdzi. Jej obraz świata wyróżniał się od reszty bohaterów, a jednak znalazła wspólny język z Xavierem. Podczas pisania, starałam się przekazać jej przeżycia w najbardziej realistyczny sposób, na jaki było mnie stać. Nigdy nie przeszłam nic podobnego, więc przeczytałam wiele artykułów na podobny temat, czytałam wypowiedzi kobiet, które naprawdę przeżyły coś podobnego i starałam się przenieść to na moją bohaterkę. Starałam się również pamiętać, że podczas pisania musi się stać coś w stylu „rozwoju” Elizabeth. A to może się tylko wydarzyć z czasem. Wszystko to, splątane w różne sceny, z różnymi postaciami. I jeśli się nad tym zastanowić, to gdyby Xavier był inny, to cała opowieść automatycznie nabrałaby innego kształtu.
Przy pisaniu myślałam o twoim pomyśle na opowiadanie – chciałam, żeby nie brakowału romansu i dramatu, ale myślałam również o tym, jakie zakończenie chcę napisać. I gdy brakowało mi pomysłów na rozdziały, myślałam nad tym, co teraz mogłoby się wydarzyć, co popchnęłoby bohaterów w stronę zakończenia, które wymyśliłam.

Więc pomysł na opowiadanie to jedno, a postacie to drugie. Muszą być wystarczająco dopracowane, aby wszystkie kawałki złączyły się w jedną całość.

Jest również coś, do czego doszłam poprzez nieustanne rozmyślanie. I napewno wrócę do tego tematu ponownie w wpisach w przyszłości.
Wydaje mi się, że kluczem do idealnej postaci jest jedna z tych dwóch rzeczy:

  1. Bohater musi być tak skonstruowany, że czytelnik bez problemu potrafi wczuć się w jego sytuacje, myśli i uczucia. Musi niemalże potrafić zobaczyć „samego siebie” w postaci, żeby mieć największe szanse na wczucie się w całą historię i przeżycia jej razem z bohaterem.

    lub…
  2. Bohater musi różnić się na tyle mocno od czytelnika, że w osobie która czyta daną książkę, rodzi się nie tylko ciekawość do postaci, ale niemalże potrzeba dowiedzenia się więcej o niej. Czyli bohater musi być skonstruowany w wystarczająco inny sposób, niż czytelnik.

Dając przykład: W książce pt Starszy Brat Mojej Przyjaciółki, główna bohaterka, Cassandra, była skonstruowana w sposób który pozwalał czytelnikom wczuć się w jej sytuacje, uczucia i myśli. Czemu? Ponieważ bohaterka jest „zwykłą” nastolatką. I stawia czoła „zwykłym” problemom, np. miłości. Co prędzej czy później staje na naszej drodze nieunikalnie.

Natomiast w „Druga Szansa”, Elizabeth była wystarczająco „inna”, żeby przyciągnąć i zatrzymać ciekawość czytelnika. Jako czytelnik szybko można było pomyśleć „Boże, jakie to straszne, co przeżyła”, czyli uczucie współczucia.

A właśnie o to chodzi – żeby czytelnicy szybko nawiązali więź emocjonalną z bohaterem.

Dlatego właśnie stworzyłam arkusz pt Generator Bohaterów, który ma na celu pomóc wam w stworzeniu interesującej postaci, która będzie mówić i działać zgodnie z waszą historią.

Jeśli chcielibyście się podzielić ze mną swoimi odpowiedziami, wyślijcie mi zdjęcie na Instagram

Na koniec, jeśli chcecie się upewnić, że nie przeoczycie żadnego wpisu, kliknijcie „Zapisz mnie!”. Wystarczy wpisać swój mail, a za każdym razem gdy na moim blogu zostanie opublikowany nowy wpis, otrzymacie maila!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: